1. HOME
  2. Protecții sub sobă
  3. Sticlă securizată
  4. Reptunghiulară sticlă securizată protecție sub sobă cu efect vizual înghețat
00000000
adauga la favorite Eliminați din Favorite
Întreabă despre produs

Reptunghiulară sticlă securizată protecție sub sobă cu efect vizual înghețat

DISPONIBIL
Livrare sigură

Reptunghiulară sticlă securizată protecție sub sobă cu efect vizual înghețat este o placă de protecție solidă și estetică, concepută pentru a proteja podeaua în jurul șemineului sau sobei.

Semitransparent
Semitransparent Transparent
60x40 cm
60x40 cm 50x50 cm 60x60 cm 80x60 cm 125x50 cm 100x50 cm 100x70 cm 120x60 cm 120x80 cm 140x70 cm
Preț: LEI
buc.
În coș

Reptunghiulară sticlă securizată protecție sub sobă cu efect vizual înghețat este o placă de protecție solidă și estetică, concepută pentru a proteja podeaua în jurul șemineului sau sobei. Tafla are un finisaj translucid, cu aspect înghețat care difuzează lumina și atenuează reflexiile, oferind o textură vizuală mată și răcoroasă. Margini șlefuite, muchii netede și suprafața ușor satinată transmit o senzație tactilă plăcută când se atinge, în timp ce masa subțire de 4 mm păstrează un profil discret, aproape integrat cu pardoseala.

Aranjare și stiluri de interior

Placarea cu efect vizual înghețat se potrivește în interioare moderne, scandinave sau în amenajări tip loft, unde minimalismul și materialele naturale predomină. Într-un living cu pardoseală din lemn deschis, sticla translucidă creează un contrast subtil, accentuând căldura lemnului fără a încărca vizual spațiul. În ambientele contemporane cu finisaje metalice sau beton aparent, suprafața înghețată adaugă o notă de rafinament industrial. Placa funcționează bine sub sobe sau șeminee independente, dar și în colțuri de relaxare unde sunt amplasate aparate cu baze plate, oferind o bază vizuală calmă și ordonată.

Avantaje tehnice și funcționalitate

  • Formă și dimensiuni variate: Disponibilă în multiple dimensiuni standard 50x50 cm, 60x60 cm, 60x40 cm, 80x60 cm, 100x50 cm, 100x70 cm, 120x60 cm, 120x80 cm, 125x50 cm și 140x70 cm pentru adaptare la diverse configurații ale sobelor și șemineelor.
  • Material securizat: Fabricată din sticlă securizată cu finisaj din folie translucidă, ceea ce conferă o rezistență sporită la temperaturi și la deteriorări mecanice în folosire normală.
  • Grosime și capacitate de încărcare: Grosimea de 4 mm asigură un echilibru între subțire și rezistent, cu o capacitate de încărcare aproximativă de 150 kg când sunt respectate condițiile de utilizare.
  • Margini finisate: Muchiile sunt șlefuite pentru siguranță la manipulare și pentru un aspect îngrijit la instalare.
  • Întreținere facilă: Suprafața translucidă se curăță ușor cu soluții blânde, nu reține murdăria vizibil și păstrează aspectul înghețat după multiple clătiri.
  • Producție și garanție: Fabricat în Polonia cu garanția producătorului și timp de livrare rapid, ceea ce facilitează planificarea proiectului de amenajare.
  • Sfaturi pentru siguranță în utilizare: Pentru a menține integritatea plăcii și siguranța, suprafața de sub suport trebuie să fie perfect plană și curată. Centrarea greutății aparatului trebuie făcută uniform pentru a evita tensiunile punctuale. Nu se recomandă folosirea picioarelor tip „capre” care concentrează presiunea. Păstrați un spațiu minim de 3–5 mm între marginea sticlei și perete sau alte elemente fixe. Nu glisați aparatul peste sticlă, ridicați și mutați cu grijă. Evitați loviturile punctuale și depozitarea obiectelor grele într-un singur loc pe placă.
delivery-options
OPTIUNI DE LIVRARE
Vezi metodele de livrare disponibile
Livrare prin curier

payments-options
OPTIUNI DE PLATA
Plătiți așa cum doriți
Card de credit

Plata prin intermediul sistemului PAYU. Cel mai rapid mod de înregistrare a unei plăți. Confirmarea automată a plății și trimiterea spre realizare

PayPal

Plata prin intermediul sistemului PayPal.

producer
Suntem
producator
return
14 de zile
pentru a reveni
delivery_detail
livrare
rapidă
safety
Cumpărături
sigure
warranty
1 an
garantie
callendar
10 ani
pe piata
Informații despre produs:

Dimensiunile produsului

FORMĂ: dreptunghiulară, pătrată

DIMENSIUNI: 50x50 cm, 60x60 cm, 60x40 cm, 80x60 cm, 100x50 cm, 100x70 cm,

120x60 cm, 120x80 cm, 125x50 cm 140x70 cm

GROSIME: 4 mm

MATERIAL: sticlă securizată cu finisaj din folie translucidă

Caracteristicile produsului

• Margini șlefuite

• Curățare ușoară

• Rezistentă la temperatură și deteriorări

• Garanția producătorului și timp rapid de livrare

• Fabricat în Polonia

 

 

Capacitate de încărcare: aproximativ 150 kg. Pentru a menține siguranța maximă în utilizare, trebuie îndeplinite următoarele condiții:

-Suprafața de sub suport trebuie să fie perfect plană și stabilă, fără denivelări, nisip sau murdărie care ar putea cauza tensiuni punctuale în sticlă.

-Centrul de greutate al aparatului trebuie să fie distribuit uniform — șemineul sau soba trebuie să aibă o bază stabilă și plană pentru a asigura o încărcare uniformă pe întreaga suprafață a sticlei.

-Nu se recomandă plasarea aparatelor pe patru picioare (așa-numitele „capre”), deoarece acestea cauzează concentrarea presiunii în puncte specifice.

-Trebuie menținut un spațiu minim (aprox. 3–5 mm) între marginea sticlei și perete sau alte elemente fixe.

-Nu glisați aparatul pe suprafața de sticlă — dacă este necesar, acesta trebuie ridicat și mutat cu grijă.

-Evitați impacturile punctuale și depozitarea obiectelor grele într-un singur loc pe placă.

 

Informații suplimentare

Întrebări frecvente (FAQ)

Înt.: Cum se montează Reptunghiulară sticlă securizată protecție sub sobă cu efect vizual înghețat?
R: Așezați produsul pe o suprafață perfect plană și curată, fără nisip sau denivelări. Asigurați-vă că soba/șemineul are baza stabilă și centrul de greutate distribuit uniform, pentru a evita concentrarea presiunii punctuale. Mențineți un spațiu liber de aproximativ 3–5 mm între marginea sticlei și perete sau alte elemente fixe. Nu plasați aparatul pe „capre” cu patru picioare care ar concentra puncte de presiune și nu glisați aparatul pe sticlă — ridicați-l pentru a-l muta.

Înt.: Cum se întreține și curăță această sticlă cu efect înghețat?
R: Marginile șlefuite și finisajul din folie translucidă permit o curățare simplă. Folosiți o lavetă moale și soluții de curățare neabrazive; evitați substanțele care pot zgâria suprafața. Nu aplicați presiune punctuală îndelungată în timpul curățării și evitați obiectele ascuțite care ar putea deteriora folia.

Înt.: Cât de rezistentă este sticla și ce greutate poate suporta?
R: Sticla este securizată, rezistentă la temperatură și deteriorări, iar capacitatea de încărcare este de aproximativ 150 kg. Respectați condițiile de siguranță: suprafață plană, distribuție uniformă a greutății și evitați depozitarea unor obiecte grele într-un singur punct pentru a preveni tensiunile punctuale.

Înt.: Se potrivește ușor în interior și ce mărimi sunt disponibile?
R: Produsul are formă dreptunghiulară și pătrată și este disponibil în mai multe dimensiuni (de exemplu 50x50 cm, 60x60 cm, 80x60 cm, 100x70 cm, 120x80 cm și altele), ceea ce facilitează alegerea unei dimensiuni potrivite pentru majoritatea interioarelor. Verificați măsurătorile sobei și lăsați marginea minimă recomandată (3–5 mm) la instalare.